Zestaw technorattanowy

Meble technorattanowe czy rattan

Wybór mebli ogrodowych wcale nie jest łatwy. Jest niemal tak samo trudny jak ich wybór do domu. Przede wszystkim takie meble powinny być trwałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych i łatwe w utrzymaniu. I niekoniecznie muszą wykonane z materiałów naturalnych. A to, dlaczego? Co więc lepiej kupić rattan czy technorattan i czy takie meble ogrodowe będą trwałe i jakie są cechy każdego z tych materiałów?

O rattanie słów kilka

Rattan jest materiałem naturalnym. To roślina, która charakteryzuje się długimi i kolczastymi pędami. Należy do rodziny palmowatych i rośnie w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Importuje się ją z obszarów Ekwadoru i Indonezji. Rattan był już doceniany w starożytności. A kilkaset lat temu posiadano także pełną wiedzę, że rattan pod wpływem działania pary wodnej staje się bardzo plastyczny. Można mu nadawać dowolny kształt i formę. Rattan dzisiaj z powodzeniem zastąpił wiklinę.

 

 

O technorattanie słów kilka więcej

Technorattan jest syntetyczną żywicą. Włókna polietylenowe wzbogaca się utrwalaczami promieni UV. W Polsce pojawił się dopiero od niedawna. Materiał wykorzystuje się do tworzenia mebli, które zajmują przestrzeń w restauracjach, domach, ogrodach, pubach a nawet w SPA. Jest to doskonały produkt, który jako syntetyczna żywica można dowolnie formować. A przede wszystkim technorattan jest trwały i bardzo praktyczny. O estetyce nie wspominając.

Co jest lepsze – technorattan czy rattan?

Technorattan jest materiałem prawie niezniszczalnym. Jest odporny na działanie czynników atmosferycznych i innych czynników zewnętrznych. Doskonale znosi nasłonecznienie. Nie odbarwia się, nie wypacza. Jest też odporny na wodę i deszcz. Nie zaszkodzi mu nawet grad i mróz. Nie trzeba takich mebli ogrodowych chować do domu. Mogą stać spokojnie w altance lub domku ogrodowym. Technorattan można z powodzeniem brudzić winem, olejem, owocami. Nic nie jest w stanie zmienić jego barwy, czy pozostawić na nim plam. Poza tym meble wykonane z tego materiału są bardzo lekkie i kolorowe. Technorattan można kupić w wielu kolorach, które z łatwością dopasujemy do naszych wnętrz. Nie wymaga konserwacji ani żadnej specjalnej pielęgnacji, jest łatwy w myciu. Technorattan powstał z myślą o naturze. Jest przyjazny środowisku, bo zapobiega wycinaniu naturalnej roślinności. Meble z technorattanu wykonywane są ręcznie przez rzemieślników artystów. Każdy mebel może mieć inny wzór wyplatania. I przede wszystkim takie meble są wygodne i bardzo delikatne w dotyku.

A meble rattanowe?

Meble wykonane z naturalnego rattanu są przede wszystkim mniej trwałe, narażone na uszkodzenia mechaniczne i przez czynniki zewnętrzne takie jak słońce, deszcz czy mróz i śnieg. Poza tym lakierowane meble trzeba odnawiać, co jakiś czas i pokrywać je lakierem, który po prostu może się zetrzeć. Poza tym trzeba o nie odpowiednio dbać. Nie można ich zostawić byle gdzie. Rattan jest materiałem naturalnym o wiele twardszym od sztucznej żywicy, jaką jest technorattan. Ale jest to materiał naturalny, a piękna natury nie można z niczym porównać i niczym zastąpić.

0 comments to Meble technorattanowe czy rattan